Opština Zrenjanin je za sada jedina opština u Srbiji koja je zvanični potpisnik Olburške povelje, povelje evropskih gradova o održivom razvoju i zaštiti životne sredine.
OPŠTINA Zrenjanin odnedavno se nalazi u društvu evropskih lokalnih uprava sa visokom svešću o održivom razvoju i zaštiti životne sredine, jer je juna ove godine zatražen prijem među potpisnike tzv. Olburške povelje, a ovih dana je na adresu SO Zrenjanin stigla i zvanična potvrda da je prijem Zrenjanina prihvaćen. Povelja pre svega predviđa isupunjavanje niza obaveza do 2010. godine u cilju unapredenja životne sredine, ali je istovremeno i određena vrsta priznanja da se politikom životne sredine u Zrenjaninu ozbiljno upravlja, jer je prethodno bilo potrebno ispuniti određene preduslove i standarde kako bi se uopšte zatražio prijem. Ne samo što je jedna od ukupno pet opština u Srbiji koja ima usvojen lokalni ekološki akcioni plan, ovim prihvatanjem opština Zrenjanin je postala i jedina opština u Srbiji koja je zvanicni potpisnik Olburške povelje. Recimo samo da se nalazi u društvu danskog Olburga (inicijatora povelje), italijanskih gradova Rima, Ankone, Breše, Napulja, Verone, Palerma, španskih: Barselone, Sevilje, Albaseta, Badalone i dr. nemačkih: Hanovera i Hajdelberga, francuskog Nanta, grcke Atine, engleskog Eseksa i Hempšira, škotskog Edinburga i Aberdina, švedskog Geteburga i mnogih drugih. Ukupno medu 115 evropskih gradova potpisnika sa još 15 gradova koje su izrazili nameru da postanu potpisnici, medu kojima se nalazi i austrijski Beč. Stalne konferencije ovih gradova podržane su od strane Saveta evropskih opština i regiona, institucije Evropske unije.
- Interes Zrenjanina je da u kontaktu sa gradovima širom Evrope dode do najefikasnijih modela rešavanja problema životne sredine, jer prihvatanjem Zrenjanina u tako visoko društvo, omogućava se i slobodan protok informacija, ideja i rešenja, a izmedu ostalog tu se nalaze informacije i o potencijalnim fondovima koji bi eventualno finansirali neke zrenjaninske projekte - kaže Dejan Jovanov, član Izvršnog odbora zadužen za ekologiju u prethodnom sazivu, dodavši da struktura Olburške povelje koja je ustanovljena maja 1994. sadrži deset prioriteta koje do 2010. godine treba ispuniti. Povelja predviđa obavezu razvojne politike upravljanja životnom sredinom, stimulaciju procesa koji idu ka održivosti, zaštitu prirodnih dobara (kao što je Carska bara), racionalno korišcenje resursa (vodosnabdevanje), planirano upravljanje životnom sredinom, bolju mobilnost sa manje saobraćaja, izradu i sprovodenje LEAP-a, energetsku efikasnost, efikasnu socijalnu i zdravstvenu zaštitu i rešavanje problema pristupom lokalno ka globalnom. Jovanov kaže da ce za dve godine biti održana javna rasprava o tome gde je opština Zrenjanin u postizanju prihvaćenih obaveza stigla, a da ce posle 2010. godine do datuma usaglašavanja biti završena i revizija potpisnika povelje. Proces pristupanja nije bio nimalo jednostavan, jer je pismo o namerama poslato još juna 2003. godine, potpisivanje je obavljeno godinu dana nakon toga, a tek ovih dana je stigla zvanična potvrda.
- Ovim se Zrenjanin nametnuo za lidera reforme politike zaštite životne sredine u zemlji, i to će zapravo biti i ispunjavanje jednog od osnovnih principa Olburške povelje, rešavanja problema sa lokalnog ka globalnom - kaže Jovanov navodeći da će to biti pokušaji da se utiče na zakonsku regulativu u zemlji. I čestitka REC-a opštini Zrenjanin, jedne od najuticajnih ekoloških nevladinih organizacija u zemlji i regionu, svakako predstavlja podsticaj u tom smislu.
(Preuzeto iz lista Zrenjanin
www.listzrenjanin.com )