Evropski pokret u Srbiji, Lokalno veće Zrenjanin deluje u centru Severoistočne regije Srbije, u Banatu. Kao grad Zrenjanin(Veliki Bečkerek, Petrovgrad) je bio jedan od najrazvijenijih gradova SFRJ, kako na privrednom, tako i na polju kulture, sporta, saobraćaja i dr.
Grad je doživeo u poslednjih 15 godina nagli pad na svim ovim poljima isto kao i cela regija i većina mesta u Banatu.
Lokalno veće EPuSa ulaže napore na obnavljanju, normalizaciji i jačanju pokidanih veza sa neposrednim susedima i sa mnogim Evropskim zemljama. Ovde se podrazumeva regionalna i prekogranična saradnja kao i reafirmacija ideje multikulturalnosti i širenja ideje Evropskog ujedinjenja u Banatu.
Specific(nost EPuSa Zrenjanin je da svaka akcija ili projekat treba da ima svoj nastavak, da da neku dugoroc(nu korist tj. da se u nekom drugom obliku nastavi. I samo lokalno vec'e je nastalo iz jednog velikog me?unarodnog skupa o MSP, održanog u jesen 1997. godine u Zrenjaninu i Ec(ki, u organizaciji EPuSa Beograd. Registrovano je kao prvo lokalno vec'e EPuSa 08. decembra 1997. i poc(elo je da radi u 10 sekcija koje su se vremenom osamostalile, postale nove NVO koje su nastavili da vode naši c(lanovi, nastavljajuc'i ideje, misije i ciljeve EPuSa. To je doprinelo izgradnji civilnog društva kao i stvaranju demokratskog višestranac(kog sistema u regionu. Stvorena je baza ljudskih resursa, tako da mnogi c(lanovi edukovani u Zrenjaninu zauzimaju važne položaje na lokalu kako u medijima, institucijama, agencijama, tako i u politici. To se moglo ostvariti, jer su c(lanovi EPuSa uc(estvovali na velikom broju seminara, kongresa, konferencija, treninga, radionica i studijskih putovanja kako u zemlji, tako i u inostranstvu.
Za 8 godina ostvareno je 50 većih akcija i projekata u 8 oblasti: MSP-u, informacionim tehnologijama, humanitarnoj sferi, multikulturalnosti, izgradnji civilnog društva, ljudskih prava, bezbednosti i politici. One su najčešće izvodene preko edukativnih aktivnosti, prvo u Zrenjaninu, a kasnije EPuSZr širi težište svojih aktivnosti na ceo region Banata, kao i na potiski deo Bačke. Organizovane su brojne tribine, okrugli stolovi, proizborne aktivnosti, promocije knjiga, izložbe i medijske kampanje. Među njima istakli bi samo jednu stalnu manifestaciju, a to je proslava Dana Evrope koja tradicionalno počinje koncertom multikonfesionalne duhovne muzike Banata uz učešće poznatih horova iz regiona. Iz projekta «Putevima mira, tolerancije, solidarnosti i kreativnosti» razvili su se i drugi sadržaji koji postaju tradicija, a izvode se na ulici, pre i posle Dana Evrope uz učešće predškolske dece i dece nižih razreda osnovnih škola, učenika Muzičke škole, duvačkih orkestara i drugih.
Najveći multikulturalni projekat EPuSa Zrenjanin je projekat «Banatske studije». Projekat koji se odvija 5 godina, u vidu skupljanja materijala i proučavanja istorije srednjeg Banata i Zrenjanina. Proučava se i bogata multikulturalna prošlost, istražuju se verovatno najstarije lokalne novine, koje neprekidno redovno izlaze od 1851. godine, prvo na nemačkom, posle na mađarskom a sada i na srpskom jeziku. Rezultat ovog projekta će biti velika monografija u dva dela.
Mnogi projekti EPuSa Zrenjanin su međusobno povezani, a najčešće ih povezuje informatika. Oblast informacionih tehnologija je od osnivanja bila veliki izazov za članove lokalnog veća, pogotovo kad je od Fonda za otvoreno društvo 1999. godine stiglo 5 kompjutera u okviru projekta «Interteka». Radilo se danonoćno, održavani su kursevi za članove NVOa tako da su opremu koristili još i mediji i studenti.
Uspostavljen je prvi Zrenjaninski internet sajt: www.zrenjanin.com, koji se dnevno ažurirao i u vreme pre demokratskih promena odigrao je, zbog zatvorenosti oficijalnih medija, veliku ulogu. Slobodno se može reci da je uticao i na otvaranje zvanicnog sajta opštine Zrenjanin www.zrenjanin.org.yu, čime je ispunio svoj zadatak i prestao je sa radom.
Pored uloge u projektu «Kompjuterom protiv cenzure» internet je odigrao i ulogu povezivanja NVOa. 2001. godine počinje veliki prekogranični projekat «Democracy Online» raden sa «Centrom za demokratiju» iz Temišvara i ADF-om Rumunija. Projektom je stvoren je regionalni servis za razmenu informacija unutar NVO sektora Rumunije i Srbije, stvorena je jedinstvena baza podataka NVOa dve zemlje koja se može videti na internet sajtu www.regionalnet.org, što je i doprinelo jačanju civilnog društva naročito u srpskom i rumunskom delu Banata.
Na sajmu NVOa jugoistocne Evrope septembra 2001. godine u Temišvaru, naše lokalno vece EPuSa dobilo je prvu nagradu kao najuspešniji partner od 30 partnera na mrežnom projektu prekogranične saradnje «Democracy Online». Ujedno je ovaj projekat ocenjen kao najbolji projekat u jugoistocnoj Evropi za 2001. godinu.
Humanitarna aktivnost bila je u žiži interesovanja lokalnog veća u periodu izmedu 2000. i 2001. godine, zahvaljujući saradnji sa IRD (Međunarodna organizacija za pomoć i razvoj), distribuirana je obimna pomoć za bolnice, zdravstvene ustanove, škole i socijalno ugroženo stanovništvo i to preko dva programa ALT-NET i LWR.
Napravljena je baza sa socijalnim kartama, kompjuterskim programima i obučen veliki broj volontera. Oformljen je MAC (Municipality Advisory council) sa predstavnicima lokalne samouprave, Centrom za socijalni rad, Crvenim krstom, Udruženjima izbeglica i nevladinim organizacijama.
U isto vreme odvijao se i jednogodišnji projekat «Psihofizicka priprema trudnica za bezbolni poro?aj» uz volontersko učešce naših članova lekara specijalista i drugog medicinskog osoblja. Ovaj program nastavio je rad od strane drugih službi, što znači da smo i u ovoj oblasti ostavili trag i dali «Inicijalnu kapislu».
Od 2002. godine održavamo seminare, tribine i izdajemo seriju članaka u lokalnim listovima o ljudskim pravima sa naglaskom na mlade, o pravima dece i multikulturalnosti. Jula 2002. godine naši gosti su bili studenti i aktivisti NVOa iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Slovenije. To je iniciralo i osnivanje neformalne grupe «Mladi EPUSOVCI» koji su učestvovali i na projektu UNDP-a «Odustani od oružja», koji je sprovoden radi podizanja svesti o opasnostima korišćenja srednjeg i lakog naoružanja u proleće 2004. godine u regionu Srednjeg Banata. U sklopu projekta izvršena je edukacija mladih, deljeni su lifleti, napravljeni spotovi, vršene su ankete, organizovan je nagradni likovni konkurs, gostovalo se na televiziji uz učešće predsednika opštine, načelnika MUP-a, članova EPuSa i mladih aktivista.
Mladi su dali veliki doprinos u proizbornim aktivnostima vođenim od 1998. do 2004. godine. EPuSZr je uzimao aktivno uc(ešce u svim kampanjama, organizovanje bezbroj akcija za veću izlaznost, pogotovo novih birača, organizovana su sučeljavanja kandidata u mnogim Mesnim zajednicama potiskog dela Bačke i srednjeg Banata i to naročito u mestima u kojima ne deluju nevladine organizacije, na područjima takozvanih «Belih mrlja». Najveći uspesi su, da su na okruglim stolovima i sučeljavanjima uglavnom učestvovali svi pozvani kandidati, kako iz tz. Demokratskog bloka, tako i iz ostalih partija, što pokazuje da je tokom dugogodišnjih kampanja EPuSZr stekao poverenje svih a time i olakšao pristup lokalnim samoupravama u Banatu. To nam je koristilo u projektima koje smo ostvarivali u celom regionu kao što je «EPuSov edukaciono/informativni centar». Projekat je 2003. godine podržan od strane Freedom Housa, njime je povezan NVO sektor na lokalnom i regionalnom nivou, izvršeno je njegovo podizanje kapaciteta i ovaj sektor je približen lokalnoj samoupravi i medijima, u cilju stvaranja transparentnog i demokratskog društva. Dalji rezultati projekta bili su formiranje NVO centra i Gradanskog Saveta u Zrenjaninu kao samostalnih NVOa.
Dalje edukativne aktivnosti u 10 opština Banata sastojale su se od seminara za pisanje projekata, predstavljanje novog zakona o lokalnoj samoupravi, građanskim inicijativama, definisanju lokalnih problema i značaja lobiranja. Ove aktivnosti su bile u sklopu projekta «Banatski prekogranični dijalog» podržanim od strane BTD-a. Ovaj projekat je naš najveći projekat u 2004. godini i po oceni učesnika potpuno je opravdao i ispunio njihova očekivanja. Takođe prošireni su naši kontakti i mreža, ojačan je NVO sektor a mnogi učesnici iz manjih Banatskih opština su prvi put imali priliku da prisustvuju ovakvom tipu edukacije. Takođe smo stekli dragocena iskustva u radu na širem području, uspostavili smo nove kontakte i stekli mnoge saradnike širom Banata.
Oni nam se i dalje obraćaju, traže savete, kontakte sa donatorima i naše partnersko učešce u njihovim projektima. Sa mnogima smo se našli i na sastancima radnih grupa Evropske agencije za socio-ekonomski razvoj Banata u Zrenjaninu. Nakon ovoga smo učestvovali na njihovom konkursu koji je nedavno završen, kako sa sopstvenim projektom tako i sa projektima na kojima je naša organizacija partner.
Rezultat dobre saradnje EPuSa Zr sa lokalnom samoupravom rezultirao je dodeljivanjem i adaptacijom jedne dvospratnice od 1000 m2 u kojoj je danas smeštena većina nevladinih organizacija, što predstavlja jedinstven primer u našoj zemlji. Saradnja sa lokalnom samoupravom dovela je i do realizacije naše ideje o stvaranju «Regionalnog centra za razvoj MSPa i preduzetništva» uz podršku Evropske agencije za rekonstrukciju.
Evropski pokret u Zrenjaninu saraduje direktno sa mnogim nevladinim organizacijama a i preko lokalnih veća EPuSa u Kikindi, Pančevu i Vršcu, ima široku mrežu u Banatu i spremno je da u svako doba realizuje regionalne projekte, kao i projekte prekogranične saradnje.
Od ostvarene saradnje sa stranim fondacijama i donatorima izdvajamo sarsdnju sa sledećim organizacijama: USAID, IRD, ADF, Fond za otvoreno društvo, Freedom House, German Marshall Fond, Konrad Adenauer Stifftung, Balkan Trust for Democracy, UNDP i Euroregionalni centar za demokratiju iz Temišvara.
Na kraju treba istaći i odličnu saradnju sa maticom EPuS-om Beograd sa kojima smo ostvarili bezbroj aktivnosti i projekata u proteklih 8 godina.
Sve naše aktivnosti se mogu videti na našem internet sajtu www.epuszr.org.yu koji je uspostavljen na 5 jezika (srpskom, engleskom, mađarskom, rumunskom i nemačkom).